koperta
ekup@ekup.pl
lekarze podczas operacji

Kamienie nerkowe - czasem można zapobiegać

Kamienie w nerkach - słyszeliśmy o tym schorzeniu, ale poznajmy jakie są nowe metody usuwania, a przede wszystkim co powoduje ich powstawanie i jak im zapobiegać.

   Nerki to para narządów w kształcie fasoli o wielkości pięści, umiejscowione po obu stronach kręgosłupa. Głównym zadaniem nerek jest filtrowanie krwi. Krew przepływa przez nerki i jest w nich oczyszczana z toksyn, odpadów przemiany materii i kwasu wytwarzanego przez komórki ciała. Co minutę około pół szklanki krwi jest przefiltrowane przez nerki. Oczyszczona krew przez kłębuszki nerkowe, kanalikami jest zwracana do krwiobiegu.

 

 

   Nadmiar wody i zbędne, szkodliwe substancje są odprowadzane w postaci moczu przez cienkie rurki zwane moczowodami do pęcherza moczowego i stamtąd wydalana. Cała krew w ciągu dnia jest oczyszczana kilkakrotnie. Dzięki temu nerki regulują też poziom wody w organizmie i równowagę soli mineralnych; sodu, potasu, wapnia, fosforu.

   W nerkach wytwarzane są również trzy ważne hormony: renina, erytropoetyna i aktywna forma witaminy D. Renina odpowiada za regulowanie ciśnienia krwi. Erytropoetyna jest niezbędna do wytwarzania czerwonych krwinek. Aktywna forma witaminy D umożliwia wchłanianie wapnia z pożywieni a dzięki temu organizm może budować zdrowe kości i utrzymywać prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

   Niezakłócony przepływ krwi przez nerki jest bardzo ważny dla ich prawidłowego funkcjonowania. Jeśli proces ten zostanie zablokowany, a to prowadzi do niewydolności nerek i część lub całość tej nerki może umrzeć. Schorzeń przyczyniających się do nieprawidłowej pracy nerek jest bardzo wiele; odmiedniczkowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek, torbielowatość, rak, nefropatia cukrzycowa, zespół nerczycowy i inne.

   Jedną z chorób nerek jest kamica nerkowa. Nie jest to schorzenie naszego wieku, zapiski Hipokratesa potwierdzają, że już w czasach starożytnych ludzkość zmagała się z kamicą. W moczu zawartych jest wiele rozpuszczonych minerałów i soli. Kiedy poziom tych minerałów i soli jest wysoki mogą tworzyć się kamienie. Początkowo jest to niewielki osad zwany piaskiem, ale z czasem może utworzyć się kamień nawet wielkości piłeczki golfowej.

   Kamyki zalegają w nerkach, małe są czasami wypłukiwane razem z moczem. Przedostają się wtedy przez przewody moczowe i wraz z moczem usuwane. Niekiedy wypłukany kamyk, utknie w moczowodzie i powoduje blokowanie przepływu. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia w nerce i również stanu zapalnego. Pojawiają się objawy bardzo silnego bólu po obu stronach dolnej czyści pleców, ból promieniuje do brzucha. Może wystąpić gorączka, nudności i wymioty. Mocz może mieć cuchnący zapach, być mętny lub zawierać krew. Oddawanie moczu będzie skąpe i utrudnione, powodować może pieczenie.

Jaka jest przyczyna powstawania kamieni w nerkach?

   Częstą przyczyną powstawania kamieni jest zbyt mała ilość moczu. Jeśli wypijamy małe ilości płynów w ciągu dnia, sole i minerały nie mają się w czym rozpuścić, ich stężenie jest zbyt duże i wytracają się kryształy. Mocz wtedy jest skoncentrowany i ma ciemną barwę. Dla prawidłowej pracy nerek powinniśmy wypijać około 2,5 l napojów dziennie, najzdrowsza jest oczywiście woda.

   Przyczyną powstawania kamieni, może być zbyt duża zawartość wapnia w moczu. Jeśli twoja dieta jest obfita w sól, cukier to możesz być narażony na kamienie nerek. Obniżenie poziomu wapnia w moczu wcale nie polega na obniżeniu jego zawartości w diecie, raczej zmniejszeniu ilości soli. Wysoka zawartość soli w moczu blokuje ponowne wchłanianie wapnia do krwi.

   Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza dieta jest obfita w sól. Wydaje nam się, że nie solimy pomidora i sera, to nie powinniśmy mieć jej za dużo w organizmie. Niestety nie tylko chipsy i solone paluszki, ale każda posolona zupa, magii, gotowe buliony, sosy, wędliny, sery nawet pieczywo, zawierają sól i to w niemałych ilościach.

Gra Słowna

 

   Mówiąc o sposobie żywienia, warto dodać, że również spożywanie dużej ilości mięsa jest czynnikiem zwiększającym ryzyko kamicy. Trawienie białek zwierzęcych podnosi poziom kwasów w organizmie. Zakwaszenie organizmu sprzyja powstawaniu szczawianów wapnia w moczu i wytrącania się kamieni. Pokarmy bogate w szczawiany jak rabarbar, szpinak, orzechy, herbata i czekolada, mogą zwiększać ilość szczawianów w moczu. Spożywaj je z umiarem.

Wysoki poziom kwasu w moczu może mieć przyczynę w otyłości lub chorobach jelit. Podatność na tworzenie się kamieni nerkowych może mieć podłoże genetyczne, obciążenia rodzinne zwiększają prawdopodobieństwo choroby.

   Kamienie nerkowe czasem mogą nie dawać niepokojących sygnałów i rozpoznanie choroby często bywa przypadkowe przy diagnostyce innych chorób. Zwykle jest to badanie ultrasonograficzne, lub tomografia komputerowa. Badania obrazowe pozwalają określić wielkość, położenie kamienia i opracowanie leczenia. Lekarz zleci także badanie moczu, co pozwoli ocenić pod kątem infekcji dróg moczowych i obecności kryształków kamieni.

   Podejmowane leczenie zależne jest od wielkości kamienia i czy nie blokuje on przewodów moczowych. Jeśli kamyk jest niewielki 3-5mm, próbuje się wypłukać go w naturalny sposób. Lekarz zaleca picie dużych ilości płynów nawet 3 do 4 litrów dziennie, czasem przepisuje leki rozluźniające moczowód aby ułatwić przejście kamienia.

   Przesuwający się złóg może wywołać bolesny atak kolki nerkowej. Zwłaszcza dla mężczyzn wydalenie kamyka jest trudniejsze ze względu na inną budowę anatomiczną i znacznie dłuższy odcinek cewki moczowej. Jeśli kamień nerkowy jest większy lub blokuje niebezpiecznie drogi moczowe stosuje się inne sposoby usuwania.

 

 

   Jedną z metod jest litotrypsja falą uderzeniową za pomocą ultradźwięków. W czasie zabiegu najczęściej w znieczuleniu dożylnym, kamienie są rozbijane na mniejsze kawałki i potem wypłukiwane wraz z moczem. Zabieg w trybie ambulatoryjnym jest stosunkowo prosty i uważany za bezpieczny. Są jednak przeciwwskazania do jego wykonania np. zwężenie przewodu moczowego lub ciąża.

   Bywa też, że wielkość kamienia nie pozwala na zastosowanie tej metody. Przezskórna nefrolitotomia polega na zrobieniu nacięcia półcalowego i wprowadzenia do nerki nefroskopu. Tym instrumentem chirurgicznym kamień jest rozbijany i wysysany. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

   Kolejnym zabiegiem jest ureteroskopia, polegająca na wprowadzeniu bardzo małego endoskopu, zwanego ureteroskopem, do pęcherza moczowego, moczowodu i nerki. Endoskop wprowadzany jest przez drogi moczowe, a zlokalizowany kamyk jest wyciągany chwytakiem tego urządzenia. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, wypis ze szpitala jest zwykle tego samego dnia.

   Po usunięciu kamienie, są badane pod kątem składu chemicznego. Kamienie tworzą się z różnych substancji i określenie ich rodzaju, pomoże zapobiegać im w przyszłości. Niestety kamica nerkowa ma tendencję do tworzenia się od nowa, dlatego stale trzeba trzymać rękę na pulsie, a najlepiej profilaktycznie pić dużo wody. 

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy