koperta
ekup@ekup.pl
osoba w depresji

Nagły atak depresji - bądź czujny!

Przedłużająca się izolacja, ciągłe napięcie wynikające z poczucia zagrożenia, często trudne warunki bytowe i zawodowe, których przyczyną jest trwająca pandemia covid19, powoduje niejednokrotnie zaburzenia depresyjne.

Czym jest depresja i jak ją rozpoznać?

   Depresja to stan przedłużającego się przygnębienia, smutku, utraty zainteresowań. Jednodniowe czy kilkudniowe wahania nastroju, chandra, niechęć do wszystkiego, to normalny stan, który dopada każdego. Jednak przedłużający się problem, powyżej dwóch tygodni, już jest bardzo niepokojący, bo wiąże się z depresją.

 

 

   Depresja może trwać do nawet kilku miesięcy, a czasem nawet ciągnąć się latami. Depresję trzeba leczyć, bo stany depresyjne są stanem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Przyczyny depresji mogą być bardzo różne.

   Kliniczna depresja może być związana z chorobą w obrębie mózgu, związaną z nieprawidłowym przepływem neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki są to substancje chemiczne, które mają za zadanie umożliwiać komunikowanie się ze sobą różnych obszarów mózgu. Niedobór tych neuroprzekaźników prowadzi do objawów, które uznajemy za depresję kliniczną. Neuroprzekaźniki odgrywające rolę w normowaniu poziom nastroju to dopamina, serotonina, norepinefryna. Depresja związana jest z chemią mózgu, a czasem pewne czynniki genetyczne wpływają na podatność na schorzenie.

   Depresja może być wywołana sytuacjami psychologicznymi i społecznymi. Przyczynić się do niej mogą traumatyczne przeżycia np; śmierć osoby bliskiej, poważna choroba, rozwód, utrata pracy. Może być wyzwolona przez sytuacje stresowe, poczucie osamotnienia, braku nadziei. Zwłaszcza ostatni trudny czas sprzyja zapadaniu na depresję. Dlatego szczególnie powinniśmy być wrażliwi i czujni, żeby zaobserwować czy ktoś z naszego otoczenia nie wymaga wsparcia.

Na depresję częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Depresja dotyka także młodzież i dzieci. Symptomy choroby mogą być różne dla tych grup.

Objawy które powinny nas zaniepokoić to:

  • smutek, apatia
  • płaczliwość
  • brak zainteresowań i chęci wykonywania czynności które kiedyś sprawiały przyjemność
  • uczucie pustki, brak nadziei
  • kłopoty z koncentracją, rozkojarzenie, trudności zebrania myśl
  • problemy ze snem uczucie zmęczenia, wyczerpania
  • zmniejszenie apetytu ale czasami nadmierne pojadanie
  • lęk, niepokój

   U osób dotkniętych depresją ból psychiczny często przekłada się na fizyczne bóle mięśni karku, pleców, ramion i ogólne osłabienie. Zachowania osób z depresją bywają jednak różne. U mężczyzn często jest to; wycofanie, nie uczestniczenie w życiu rodzinnym, ucieczka w pracę, czasami agresywne zachowania. Dzieci i młodzież często zamykają się w sobie, mają obniżone poczucie własnej wartości, często obwiniają się, odczuwają bezradność. Te emocje mogą objawiać się wybuchami złości, niechęcią do wychodzenia z domu i spotkań rówieśniczych. Ludzi z depresją dręczą myśli braku sensu życia, niezrozumienia i mogą pojawiać się dążności samobójcze.

   Stany depresyjne mogą zaostrzyć się pod wpływem środków odurzających, psychotropów, narkotyków, alkoholu. Zwłaszcza u młodzieży należy szczególnie zwracać uwagę na niepokojące symptomy, bo nierozwinięta jeszcze dojrzałość społeczna powoduje, ze czasem w naszym odczuciu błahe zdarzenie, może silnie wpłynąć na psychikę nastolatka. Statystyki wskazują, że właśnie w tej grupie społecznej najczęściej dochodzi do samobójstw lub prób samobójczych.

 

 

   Naszą uwagą powinniśmy objąć ludzi starszych, którzy w czasie pandemii często siedzą sami w domach. Brak kontaktów społecznych, ciągły niepokój o stan zdrowia, często utrata bliskich znajomych powodują uczucie beznadziei, osamotnienia, pustki a stąd już krok do depresji. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie lub u kogoś bliskiego depresję, koniecznie należy zwrócić się do lekarza.

   Leczenie depresji obejmuje wdrożenie farmakologii i równoczesne wsparcie psychologiczne. W niektórych przypadkach terapia psychologiczna jest leczeniem pierwszego rzutu i ma większe znaczenie terapeutyczne. Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć i już wczesne symptomy złego samopoczucia psychicznego starajmy się zlikwidować.

   Informujmy naszych bliskich o naszych problemach psychicznych, starajmy się rozładowywać stres, uprawiać sport, który powoduje uwalnianie endorfin odpowiedzialnych za poczucie zadowolenia. Bądźmy wyczuleni na drugiego człowieka, służmy mu zainteresowaniem. Umiejętne słuchanie i rozmowa może wyrwać kogoś z poczucia beznadziejności i przywrócić mu nadzieję i chęć do życia.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy